Kaip apsisaugoti nuo virusų?
Visuomenėje yra nusistovėjusi itin klaidinga nuomonė — neva pakanka savo kompiuteryje įsidiegti antivirusinę programą ir dėl virusų galite nesukti sau galvos. Jei tai iš tiesų būtų tiesa, virusų jau seniai nebebūtų — nebebūtų jokios prasmės juos kurti ir platinti. Kaip bebūtų, Lietuvoje kompiuterinių virusų iš tiesų yra nedaug. Ir pagrindinė šio reiškinio priežastis — lietuvių kalba. Taip pat, dauguma virusų kūrėjų siekia pasiekti dideles auditorijas ir užkrėsti daug kompiuterių, o lietuviškai šneka iš tiesų nedaug žmonių, todėl niekas ir nesivargina versti virusus į lietuvių kalbą. Nors virusų lietuvių kalba ir nėra daug, apie saugumą pamiršti nederėtų — naršant internetą anglų ar rusų kalbomis, vis dar išlieka itin didelė tikimybė apsikrėsti virusais.
Didžiausia problema tame, jog kenkėjiškų programų kūrėjai prieš paleisdami savo naująjį produktą interneto pagalba gali jį išbandyti ir ištestuoti. Dauguma antivirusinių programų negali aptikti tokių virusų, kadangi paprasčiausiai dar neturi jokios informacijos apie juos ir juos laiko tiesiog įprastinėmis, niekuo iš minios neišsiskiriančiomis programomis.
Ir vis dėlto, kas gi yra tie “virusai”? Daugeliu atvejų, tai programos, kurias sukūrė profesionalūs programuotojai dirbantys taip vadinamoje “šešėlinėje ekonomikoje”. Jų tikslas užkrėsti svetimus kompiuterius ir priversti juos dirbti jų interesams.
Įvairių virusų pagalba atliekami šie veiksmai (sąrašas nėra baigtinis):
- Siuntinėjama įkyri reklama (Spam)
- Apgaudinėjami besireklamuojantys asmenys, kuomet klastojami paspaudimų ir peržiūrų skaičiai
- Užgrobiami interneto serveriai
- Trukdomas interneto svetainių darbas
- Gaunama informacija apie privačius duomenis esančius užkrėstame kompiuteryje
- Įgaunama galimybė internete veikti anonimiškai
- Vagiami slaptažodžiai
- Renkama įvairi statistinė informacija
Daugiausiai virusų ateina iš tų šalių, su kuriomis nieko bendra neturi jūsų antivirusinė programa. Visų pirma tai yra Kinija. Yra tokių atvejų, kuomet įvairūs virusai iš Kinijos po internetą plaukioja ilgiau nei metu, o antivirusinės programos apie juos vis dar nieko nežino. Būtent dėl šios priežasties labai svarbu savo antivirusinę programą pasirinkti pagal tai, kurioje pasaulio vietoje jūs gyvenate. Tai reiškia, jog jei daugiausiai lankotės rusiškuose puslapiuose — įdiegkite rusišką antivirusinę programą, jei daugiausiai lankotės europietiškuose tinklapiuose — atitinkamai diegkite antivirusinę programą sukurtą Europoje. Svarbu atsiminti šią taisyklę — viename kompiuteryje gali būti įdiegta tik viena antivirusinė programa. Jei įdiegsite daugiau antivirusinių programų, yra labai didelė tikimybė jog dėl jų nesuderinamumo susidursite su operacinės sistemos problemomis. Taip yra dėl labai paprastos priežasties — antivirusinės programos viena kitą traktuoja kaip virusą ir gali mėginti pašalinti iš kompiuterio.
Kai internete pasklinda informacija apie galimai naują virusą, antivirusinės programos išleidžia atnaujinimus ir įtraukia naują kenkėją į virusų sąrašą. Kaip bebūtų gaila, dėl konkurencijos skirtingos antivirusinės programos tarpusavyje nesidalina šia informacija, todėl nuo viruso atsiradimo ir jo įtraukimo į juodajį sąrašą gali praeiti nemažai laiko.
Kuo mes jums galime padėti?
Geriausias būdas apsisaugoti nuo virusų — sukurti tokią aplinką, kurioje virusas negalėtų įgyvendinti jokių savo tikslų. Šiam tikslui įgyvendinti reikėtų naudoti alternatyvią operacinę sistemą. Pavyzdžiui, jei jūsų kompiuteris yra Apple firmos, jame standartiškai bus įdiegta Mac OS operacinė sistema. Jei turite IBM kompiuterį, jame greičiausiai bus įdiegta Linux operacinė sistema. Į tokį kompiuterį, kaip alternatyvą, galima įdiegti Windows operacinę sistemą ir naudoti ją saugiam interneto naršymui. Toks sprendimas taip pat įmanomas ir virtualizacijos būdu, tačiau tai dažniausiai tinka tik įvairioms organizacijoms ar kompiuterių tinklams.
Jei toks sprendimas jums atrodo nepriimtinas ir nepatrauklus, rekomenduojame įsidiegti alternatyvią interneto naršyklę, pavyzdžiui Google Chrome arba Mozilla Firefox. Jei naudojatės elektroninio pašto klientu, taip pat rekomenduojame įsidiegti alternatyvą, pavyzdžiui, Mozilla Thunderbird. Pašto kliento programa Outlook Express automatiškai atidaro visus gautus laiškus. Ne paslaptis, jog su įvairiais elektroniniais laiškais atkeliauja ir virusai, todėl ši funkcija yra labai kenksnminga. Sprendimas šioje vietoje labai paprastas — paprasčiausiai pakeiskite Outlook Express nustatymus. Atsidarę programą spauskite “Rodyti”->“išdėstymas” ir atsidariusiame lange nuimkite varnelę nuo punkto “rodyti peržiūros sritį”. Galų gale, jei nesate užtikrinti, jog jums atėjęs laiškais yra “švarus” ir naudingas, jo net neatidarykite — ištrinkite net neskaitę. Laikus, kurie yra nekenksmingi ir jums aktualūs, galite lengvai perskaityti nuspaudė mygtuką enter arba du kartus spustelėję ant jų su kairiuoju pelės mygtuku.
Norint užkirsti kelius virusams patekti į jūsų kompiuterį, pakanka tik įjungti ir tinkamai konfigūruoti Windows
ugniasienę. Windows žinyne galite rasti išsamų šios procedūros aprašymą. Kaip bebūtų, visos Windows apsaugos sistemos turi didelį trūkumą — jos remiasi vartotojų nustatymais. Vartotojai dažniausiai spaudžia mygtuką “Taip”, prieš tai neįsigilinę kas yra rašoma pranešimo lentelėje ir neišsivertę frazių iš anglų kalbos.
Viena iš efektyvių priemonių saugiai naršyti internete — naudoti programą “saugus internetas” skirtą vaikams. Ji leis jums įeiti tik į tuos internetinius puslapius, kurie yra žinomi ir nepavojingi. Jei norėsite patekti į puslapį kuris vertinamas kaip nesaugus, jums teks suvesti iš anksto nustatytą slaptažodį.Su šios programos pagalba galima naršyti internetą praktiškai be jokios rizikos užsikrėsti, net jei jūsų kompiuteryje nėra įdiegta jokia antivirusinė programa. Ieškodami informacijos internete neskubėkite naudotis įvairiais neaiškiais tinklapiais, kuriuos radote paieškos sistemos pagalba. Paieškos sistemoje yra funkcija peržiūrėti įvairių tinklapių kopijas, juose net neapsilankant. Taip pat galima funkcija peržiūrėti tinklapius per “saugus interneteas” programą ir tokiu būdu užkrato tikimybę paversti praktiškai nuline.