Kaip išmokti naudotis kompiuteriu?
Bene visi pradedantieji, norintys išmokti naudotis kompiuteriu, daro vieną ir tą pačią klaidą — eina į kompiuterių kursus arba prisiperka knygų “kompiuterio pradmenys žaliems” ir bando kažką išmokti. Patikėkite, nei kompiuterių kursai, nei krūvos perskaitytų knygų jums nepadės efektingai įsisavinti visų kompiuterio peripetijų.
Visuomenėje susiformavęs labai klaidingas požiūris, kad darbas su kompiuteriu yra labai elementarus ir nesvarbus — tai lyg išmokti važiuoti dviračiu, tereikia nusipirkti kompiuterį ir pradėti dirbti. Tokį požiūri formuoja pasaulyje pirmaujančios technologijų kompanijos, tokios kaip Apple ir Microsoft, kurios kuria įvaizdį jog darbas su kompiuteriu yra labai elementarus ir prieinamas visiems iki vieno. Jei turi labai aiškų interesą — parduoti savo gaminamus produktus už nemažą kainą. Ir paprasčiausias būdas tai padaryti — įtikinti vartotojus, jog kompiuteriu gali naudotis visi, tereikia keletos jų sukurtų programų, o jokios papildomos žinios apie kompiuterinį raštingumą yra nereikalingos.
Blogiausia yra tai, kad milijardai vartotojų visame pasaulyje tiki šiais pažadais ir patys negali atlikti net paprasčiausių užduočių, kadangi nėra tam pasiruošę. Būtent todėl įvairūs pagalvos centrai dirba kiaurą parą ir atsakinėja į tokius klausimus kaip “kur rasti mygtuką „Bet koks klavišas“?
Dėl šių padarinių susikūrė nauja profesija — žmonės, kurie konsultuoja kitus tokiais klausimais, tačiau dažnai patys neturi nė menkiausio supratimo ką daro. Tiesa, įmonėse jie dažniausiai vadinami sistemų administratoriais. Visada labai sunku pripažinti savo neišmanymą, tačiau be tokių “specialistų” darbas kompiuteriu daugeliui žmonių tiesiog neįmanomas. Artimoje ateityje nenusimato jokių prošvaisčių, jog ši situacija pagerės, tačiau mes vis dar stengiamės ją pagerinti tokiais straipsniais kaip šis.
Visų pirma — tiesiog atsisėsti prie kompiuterio ir viena po kitos pradėti spręsti įvairias problemas yra praktiškai neįmanoma. Tik akademinis, mokslinis požiūris į kompiuterį jums padės sėkmingai jį perprasti. Kitu atveju kas 5 minutes turėsite dirsčioti į savo “patarimų knygelę” ir ieškoti joje įvairių atsakymų.
Visų antra — prisiminkite, jog kompiuteris nėra tobula mašina, turinti intelektą ir galinti pati priimti protingus sprendimus. Sprendimų priėmimas yra paliktas vartotojams, todėl kompiuteris yra tik įrankis, su kuriuo jūs galite įvykdyti įvairias užduotis. Ar jos bus įvykdytos sėkmingai, didžiąja dalimi priklauso ne nuo kompiuterio galimybių, bet nuo jūsų kompetencijos.
Turite suprasti, jog norėdami atlikti kažkokią užduotį su kompiuteriu, jūs visų pirma jam turite pasakyti kaip jūs ketinate įvykdyti kažkokią užduotį, o ne tiesiog ką jūs ketinate daryti. Būtent dėl šios priežasties dauguma operacinių sistemų teikia “atvirkštinius” apsirinkimus. Tai reiškia, kad pirma yra pasirenkamas konkretus objektas — failas, tekstas ir pan., o tik tada nurodoma, ką su juo reikės padaryti. Šis principas yra labai plačiai paplitęs ir tinka praktiškai visoms žinomoms operacinėms sistemoms. Ši taisyklė nurodoma kaip pagrindinė ir pirminė daugelyje darbo su kompiuterių vadovų ir knygų, todėl ji jums gali atrodyti kaip pati svarbiausia.
Žinoma, šiame straipsnyje mums nepavyks sutalpinti visų darbo kompiuteriu principų, tačiau siūlome jums atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių taisyklių ir šaltinių, kurie gali praversti jums toliau mokantis savarankiškai. Jie leidžia labai paspartinti mokymąsi dirbti su kompiuteriu ir palengvina patį procesą. Darykime prielaidą, kad turite IBM firmos kompiuterį ir norite išmokti dirbti su jame esančia Windows operacine sistema.
- Visų pirma — kai tik jums prireikia pagalbos, spauskite klavišą F1. Nesvarbu koks Windows sistemos langas yra atidarytas, paspaudus F1 mygtuką jūsų ekrane pasirodys pagalbos centras, kuriame rasite daug informacijos, kuri padės jums geriau pažinti konkrečias programas ir funkcijas. Nepamirškite apie šią funkciją — dažnai visą pagalbą, kurios ieškote knygose, galite gauti paprasčiausiai nuspaudę F1 klavišą. To paties F1 mygtuko pagalba galite susirasti ir sparčiuosius mygtukus — pagalbos centro paieškos eilutėje paprasčiausiai įrašykite “spartieji klavišai”. Atsispausdinkite sparčiųjų mygtukų kombinacijas ant lapo ir pamėginkite jas išmokti mintinai. Jūsų tikslas — dirbti vien klaviatūra, kuo mažiau manipuliuojant pele. Tokiu būdu darbo kompiuteriu našumą galima padidinti net iki 6 kartų. Deja, tai įmanoma ne visose programose — pavyzdžiui naudojantis interneto naršykle jums neišvengiamai reikės pelės pagalbos, tačiau naudojantis teksto rengykle puikiai galima apsieiti ir be jos.
- Pabandykite surasti Piterio Nortono straipsnių ar knygų — visos jos yra bestseleriai. Tai žmogus, puikiai paaiškinantis kaip dirbti kompiuteriu. Vienas geriausių jo leidinių “techninė ir programinė IBM kompiuterio organizacija”. Ši knyga suteiks jums pagrindines žinias apie kompiuterio darbą, papasakos asmeninių kompiuterių istoriją. Visa knyga suskirstyta į atskirus skyrius pagal sudėtingumą. Tokiu būdu informaciją galite įsisavinti palaipsniui — skaitysite aktualią medžiagą būtent tada, kada būsite pasiruošę ją priimti ir suprasti.
- Jei neturite galimybės gauti ir skaityti šią knygą, patariame išstudijuoti Microsoft Windows operacinę sistemą ir Microsoft Office programų sistemą perskaitę knygą “Microsoft Press”. Čia nuodugniai išnagrinėtas šių programų kūrimas ir jų veikimo principai.
- Visada stenkitės gauti kuo daugiau ir įvairesnės informacijos — tai jums praves sprendžiant įvairias problemas, kadangi kompiuteris neturi labai daug skirtingų problemų sprendimo pasiūlymų, todėl požiūris iš kito kampo tikrai pravers.